Zanimljivosti
Mirisi i posao
Izloženost prijatnim mirisima na poslu značajno povećava nivo radne sposobnosti. Ugodan miris poboljšava kreativnost i rešavanje problema!
Jedna japanska kompanija koristi miris limuna kako bi stimulisala svoje radnike na početku dana, cvetni miris za održanje koncentracije u sredini radnog dana, i “drvene” mirise kao kedar protiv umora uveče.
U luksuznim automobilima Nissana aromaterapija
Automobilska fabrika Nissan se u kabine luksuznih modela svojih automobila sprema ugraditi napravu koja, kontrolom učestalosti i dužine treptaja, konstatuje umor i mogućnost da vozač/ica zadrema, pa u prostor ispušta mešavinu eteričnih ulja kefaličnog, stimulativnog delovanja.
Takva mešavina osvežava, podiže koncentraciju i održava paznju.
Preuzeto sa aromaterapija.info
Salvador – Zaštita zdravlja eteričnim uljima
U siromašnim poljoprivrednim područjima Salvadora u kojima nema organizovane lekarske pomoći je, u okviru projekta održivog razvoja, angažovana mreža volontera koji analiziraju i implementiraju terapije utemeljene na tradicionalnim postupcima.
Koriste se znanja o lekovitim svojstvima biljaka dostupnih na terenu i eteričnih ulja koja se proizvode u jednostavnim poljskim destilerijama.
U praksi se koriste sljedeća eterična ulja:
- kod infekcija disajnih puteva – Lippia graveolens
- kod infekcija probavnog sistema – bosiljak, kardamom, đumbir, ulja lokalnih vrsta metvice
- kod kožnih infekcija, gljivičnih oboljenja – palmarosa, Myroxilum balsamum, var. pereirae
- kod tegoba gornjih disajnih puteva – Eucalyptus globulus
- kod upalnih stanja – limunska trava (C. citratus), Lantana camara
- kod imunodepresivnih stanja – vetiver
- kao anitseptik – Citrus latifolia var. persian
- kao antidepresiv – Pinus sp.
Voditelji projekta smatraju da je primena lokalnih eteričnih ulja jedino moguće rešenje za održavanje i zaštitu zdravlja stanovništva siromašnih seoskih područja zemalja u razvoju.
Tokio – Aromaterapijske kabine uz puteve
Stanovnici Tokija koji se u saobraćaju iznerviraju preko granice razumne za siguran nastavak vožnje, mogu odnedavno spas i smirenje potražiti u kabinama smeštenim uz puteve.
U njima mogu izabrati neku relaksirajuću mirisnu mešavinu za brzo opuštanje, udisati nekoliko minuta i zatim smireno nastaviti vožnju.
Aviokompanije praktikuju u poslovnoj klasi aromaterapiju
Dugotrajni letovi u tesnim avionskim kabinama u kojima je vazduh ustajao i suv, uz perspektivu neminovnog jet laga pri menjanju vremenskih zona, nisu baš slika nekog luksuza i poželjne situacije.
U sve žešćoj borbi za putnike, aviokompanije su počele koristiti prednosti koje daje primena eteričnih ulja. U kabinama aviona nekih kompanija se danas može osetiti miris raspršenih eteričnih ulja koja deluju antiseptično, relaksirajuće i ublažavaju posledice jet laga.
Osim toga, neke kompanije svojim putnicima poslovne klase (po sistemu: koliko para toliko olakšanja) na izlasku uručuju poklon u obliku «After Flight Regulator»-a, tj. komplet od dve bočice s mešavinama eteričnih ulja čijom je primenom biološki sat prirodnim sredstvima moguće prilagoditi lokalnom vremenu.